Na skok v Německu

Posted on 11-05-2024 , by: Karel Havlíček , in , 0 Comments

Koncem dubna vyjela skupinka 20 dětí 5.E třídy ZŠ K Milíčovu pod taktovkou paní zástupkyně Líbalové, která celý program zorganizovala, a s doprovodem paní učitelky Obršálové a Fabíkové, do německého městečka Zschocken na krátký výměnný pobyt.

Ke škole byl ráno přistaven malý autobus společnosti Pragotour, a dobrodružství může začít. Bez větších úvodních průtahů jsme nastoupili a Abfahrt. Jen jedno zastavenína benzině, někde poblíž hranic, kde jsme vyladili chutě, pokochali se pohledem na otevřenou krajinu pohraničí a tradáá.

Než jsme se nadáli, vítali nás kamarádi ve škole v Zschocken. Seznamka byla perfektně zorganizovaná. Hned po příjezdu nás v tělocvičně uvítaly všechny děti spolu se svým učitelským doprovodem. Za chvíli se rozeznělo několik úvodních písní, školní hymna a písně jednotlivých ročníků.  Jako ledolamka proti úvodním rozpakům skvěle posloužil odpolední program, přehazovaná, fotbal a hry venku. Oběd v německé jídelně – pizza, to zaručeně potěší každou hladovou duši.

Malá škola žije svými čtyřmi třídami a působí rodinným dojmem. Všichni se tu znají, jsou přívětiví a milí.  Zázemí školy inspirovalo svými skvěle uspořádanými prostorami (včetně relax místnosti s občerstvením pro nás), příjemným vybavením, a hlavně poměrně rozsáhlým pozemkem školního hřiště. Vnitřní i venkovní prostory byly plně k dispozici v průběhu naší návštěvy.  Překvapila nás přilehlá školní zahrada s včelími úly.

To, že půjdou děti do rodin, vyvolávalo nejdříve rozpaky. Ty se však velmi rychle vytrácely, když se naše děti prvně setkaly s rodiči německých dětí. Taková laskavost a přívětivost nás opravdu překvapila a jejich milé úsměvy nás utvrdily, že to zvládneme. Ranní setkání ve škole už probíhalo v pohodové atmosféře. Roboti v každodenním životě, lego, trochu tvoření a drobet reálií v němčině. Bez obav, už víme, že se domluvíme. Použitelné jazyky jsou všechny, němčina, angličtina, čeština, ruce, nohy, translator google… a mezitím se za okny objevily pořádné sněhové vločky, apríl špásoval. Zvířátka v ZOO budou asi schovaná, tak nás po obědě čeká improvizace. Rozloučení bylo překvapivě plné velkých emocí. V krátkém čase vznikla nová přátelství.

Den však pokračuje dál návštěvou přírodovědného muzea v Chemnitz. Sotva vybouchla filmová sopka, opustili jsme budovu a hurá na krátké zastavení v nákupním centru. Pak už luxusní nocleh v hotelu Gutshof, se skvělou večeří a báječnou obsluhou. A co ti roboti?? Pište.

Po ranním posezení u švédského stolu se pakujeme a čeká nás už jen rozloučení s Německem. Na hradě Stein v městečku Hartenstein nás už očekávali. Hradem nás provedla kastelánka, malířka a současně paní ubytovatelka naší Nikolky. Na vyvýšeném nádvoří jsme se rozloučili pohádkovými útržky Lotrando a Zubejda. Scénáře v našich hlavách už asi toho dne nalomil zub středověkého času. To se na hradech stává. Vzrůšo to ale bylo od začátku až do úplného konce. Děkujeme!

share: