Na skok v Německu

Posted on 11-05-2024 , by: Karel Havlíček , in , 0 Comments

Koncem dubna vyjela skupinka 20 dětí 5.E třídy ZŠ K Milíčovu pod taktovkou paní zástupkyně Líbalové, která celý program zorganizovala, a s doprovodem paní učitelky Obršálové a Fabíkové, do německého městečka Zschocken na krátký výměnný pobyt.

Ke škole byl ráno přistaven malý autobus společnosti Pragotour, a dobrodružství může začít. Bez větších úvodních průtahů jsme nastoupili a Abfahrt. Jen jedno zastavenína benzině, někde poblíž hranic, kde jsme vyladili chutě, pokochali se pohledem na otevřenou krajinu pohraničí a tradáá.

Než jsme se nadáli, vítali nás kamarádi ve škole v Zschocken. Seznamka byla perfektně zorganizovaná. Hned po příjezdu nás v tělocvičně uvítaly všechny děti spolu se svým učitelským doprovodem. Za chvíli se rozeznělo několik úvodních písní, školní hymna a písně jednotlivých ročníků.  Jako ledolamka proti úvodním rozpakům skvěle posloužil odpolední program, přehazovaná, fotbal a hry venku. Oběd v německé jídelně – pizza, to zaručeně potěší každou hladovou duši.

Malá škola žije svými čtyřmi třídami a působí rodinným dojmem. Všichni se tu znají, jsou přívětiví a milí.  Zázemí školy inspirovalo svými skvěle uspořádanými prostorami (včetně relax místnosti s občerstvením pro nás), příjemným vybavením, a hlavně poměrně rozsáhlým pozemkem školního hřiště. Vnitřní i venkovní prostory byly plně k dispozici v průběhu naší návštěvy.  Překvapila nás přilehlá školní zahrada s včelími úly.

To, že půjdou děti do rodin, vyvolávalo nejdříve rozpaky. Ty se však velmi rychle vytrácely, když se naše děti prvně setkaly s rodiči německých dětí. Taková laskavost a přívětivost nás opravdu překvapila a jejich milé úsměvy nás utvrdily, že to zvládneme. Ranní setkání ve škole už probíhalo v pohodové atmosféře. Roboti v každodenním životě, lego, trochu tvoření a drobet reálií v němčině. Bez obav, už víme, že se domluvíme. Použitelné jazyky jsou všechny, němčina, angličtina, čeština, ruce, nohy, translator google… a mezitím se za okny objevily pořádné sněhové vločky, apríl špásoval. Zvířátka v ZOO budou asi schovaná, tak nás po obědě čeká improvizace. Rozloučení bylo překvapivě plné velkých emocí. V krátkém čase vznikla nová přátelství.

Den však pokračuje dál návštěvou přírodovědného muzea v Chemnitz. Sotva vybouchla filmová sopka, opustili jsme budovu a hurá na krátké zastavení v nákupním centru. Pak už luxusní nocleh v hotelu Gutshof, se skvělou večeří a báječnou obsluhou. A co ti roboti?? Pište.

Po ranním posezení u švédského stolu se pakujeme a čeká nás už jen rozloučení s Německem. Na hradě Stein v městečku Hartenstein nás už očekávali. Hradem nás provedla kastelánka, malířka a současně paní ubytovatelka naší Nikolky. Na vyvýšeném nádvoří jsme se rozloučili pohádkovými útržky Lotrando a Zubejda. Scénáře v našich hlavách už asi toho dne nalomil zub středověkého času. To se na hradech stává. Vzrůšo to ale bylo od začátku až do úplného konce. Děkujeme!

Projekt se uskutečnil díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

Děkujeme a těšíme se na další!